Naším poslaním je ponúknuť vlastnú koncepciu podpory a vzdelávania v oblasti umenia určeného pre širšiu verejnosť, ktorá je kontinuálne prepojená s konkrétnym historickým mestským prostredím Banskej Štiavnice aj s jej jedinečnou kultúrno-spoločenskou topografiou. V spojení s programovou štruktúrou Galérie J. Kollára by sme chceli vytvoriť priestor, ktorý má schopnosť pootvoriť dvere umenia a tým umožniť návštevníkom osobný až “haptický“ vzťah k danému miestu.
Keďže galéria a konkrétne umelecké dielo pôsobí ako jazyk pre dorozumievanie sa autora s vnímateľom, divákom, neobmedzuje sa iba na historické prehľady jednotlivých slohov a historických období, neprináša iba prehľady a charakteristiky jednotlivých výtvarných škôl, prístupov, techník a iniciatív, ale pokúša sa sprostredkovať vlastnú autentickú skúsenosť v procese zmocňovania sa výtvarného diela.
Preto by sme sa chceli pokúsiť organizovaním prednášok, výstav, seminárov, výtvarných kurzov a dielní odhaliť spojenia aj medzi zdanlivo vzdialenými oblasťami histórie, umenia, architektúry, filozofie.. Naša koncepcia nepočíta iba so samotnou interpretáciou umeleckého diela, ktoré vzniká alebo bolo vytvorené a vystavené, ale počíta s umeleckou aktivitou detí, študentov, neprofesionálnych výtvarníkov a návštevníkov našej galérie, ktorých výtvarná výpoveď reprezentuje ich individuálny ľudský detský autorský mikrokozmos, zážitok alebo emóciu.
Našou vnútornou pohnútkou sa stala neustále a dynamicky sa meniaca tvár doby, v ktorej je /aspoň pre nás/ dôležité zamerať sa na sprostredkovanie informácií, podporujúce kreativitu a umelecké cítenie aj u ľudí, ktorí nemajú umelecké vzdelanie a tým napomôcť väčšiemu záujmu o umenie.
Bohatá škála výrazových prostriedkov v súčasnom umeleckom dianí nám poskytla impulz pre spoluprácu so školami s umeleckým zameraním v našom regióne a našim cieľom je umožniť odprezentovať mladý slovenský dizajn u nás /nábytkový dizajn, knižný dizajn, odevný dizajn/, poprípade vyhľadať na trhu práce prípadných partnerov pre širšie využitie.